facebook
    

    Około 5000 tysięcy lat temu, chińscy lekarze, wtedy jeszcze zwani uzdrowicielami, określili punkty na stopach, dłoniach i innych częściach ciała, korespondujące z odpowiednimi narządami ludzkiego organizmu. Doszli oni do wniosków coraz bardziej akceptowanych i uznawanych przez nowoczesną medycynę, że nasza energia życiowa (CHI) przepływa przez organizm ściśle określonymi drogami, tak zwanymi meridianami.    Akupunktura, terapia odruchów czy masaż stóp odpręża oraz wspomaga krążenie krwi nie tylko w stopach, ale w całym organizmie, począwszy od nóg, poprzez tułów, a skończywszy na szyi i głowie.
    Przez organizm człowieka przebiega ok. 72 000 połączeń nerwowych, które mają swoje zakończenia w ogromnej części w stopach. Nosząc buty , ale również chodząc boso po kamienistych plażach, polach czy łąkach wszystkie zakończenia nerwowe ulegają pobudzeniu. Dzięki temu energia życiowa regeneruje się i wzmacnia.
    Na ciele człowieka (w małżowinach usznych, na dłoniach , stopach, twarzy) rozmieszczone są tzw. strefy refleksyjne, odzwierciedlające wszystkie narządy wewnętrzne. Najważniejsze zgrupowania stref znajdują się w stopach – w podeszwie stopy umiejscowione są zakończenia ponad 7000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.
    Impulsy wywoływane odpowiednim masażem stóp przesyłane są do wszystkich obszarów ciała i mózgu.Masaż stref refleksyjnych powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii do organu, z którym masowana strefa jest powiązana, wyzwala energię życiową i aktywizuje siły witalne wzmacniając tym samym siły obronne organizmu.
    W przypadku zdrowego organizmu masowana stóp nie daje bolesnych odczuć.Gdy naciskany punkt jest nadwrażliwy na dotyk to dowód, że dany narząd źle funkcjonuje. Ból w określonym miejscu, sygnalizuje nam możliwość występowania schorzenia w odpowiadającym mu organie.    Akupresura bywa bardzo często wykorzystywana jako środek przeciwbólowy.
    Dwa główne punkty, których masowanie likwiduje albo przynajmniej zdecydowanie łagodzi ból, znajdują się na każdej nodze, w zagłębieniu między zewnętrzną kostką a piętą, dwa następne na obu łydkach.
Znając refleksyjną "mapę" stopy, masując konkretne miejsca na stopie, można poskromić m.in. bóle kręgosłupa, zębów (także ból po ekstrakcji), nerwoból międzyżebrowy i nerwu trójdzielnego. Akupresura stóp jest więc swoistą formą znieczulenia.

Zródło: www.digest.com.pl/wylecz-bol-za-pomoca-akupresury